Dieta wegańska, na czym polega?

Dieta wegańska, na czym polega?

Prawidłowa dieta w życiu każdego człowieka powinna odgrywać kluczową rolę. Jednak nie wszyscy się tym przejmują. Natomiast inni poświęcają sporo uwagi racjonalnemu odżywianiu i chętnie podążają za trendami. Coraz większą popularność zdobywają wegetarianizm, witarianizm lub weganizm.

Charakterystyka diety wegańskiej

Wegetarianie zrezygnowali z jedzenia mięsa, a weganie poprzeczkę postawili jeszcze wyżej. Osoba, która przeszła na dietę wegańską, ze swojego jadłospisu musiała wykreślić wiele produktów, które dla innych są nieodłączną częścią posiłków.

Weganin jest przeciwnikiem hodowli zwierząt w celach konsumpcyjnych. Jednak nie tylko. Według przekonania osoby na diecie wegańskiej nieetycznym jest także wykorzystywanie do spożycia produktów, które pochodzą od zwierząt.

W związku z takim zamysłem weganin nie spożywa mleka, jajek, masła, jogurtów, sera, czy miodu.
W diecie wegańskiej przeważają rośliny i produkty z nich wytworzone.

Przygotowanie pełnowartościowego posiłku przez weganina jest sporym wyzwaniem. Produkty roślinne nie dostarczają do organizmu takiej samej ilości wartości odżywczych, jak ma to miejsce w przypadku produktów zwierzęcych.

Jednak z biegiem lat dieta wegańska staje się coraz bardziej znana i powstaje coraz więcej przepisów i towarów, które pozwalają na zróżnicowanie menu oraz dostarczenie do organizmu niezbędnych składników.

Dieta wegańska to także styl życia

Weganin rezygnuje z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych, jednak nie tylko. Głównym założeniem diety wegańskiej jest ochrona praw zwierząt. Każdy weganin jest przeciwnikiem wykorzystywania zwierząt w przemyśle. Oprócz wyeliminowania produktów spożywczych weganin świadomie zrezygnował z noszenia i kupowania ubrań, które zostały wytworzone z odzwierzęcych produktów. Ponadto weganin korzysta tylko z naturalnych kosmetyków, wyprodukowanych z roślin i nietestowanych na zwierzętach. Weganin nie bierze także udziału w rozrywkach, w których główną atrakcją są właśnie zwierzęta. Nie uczęszcza więc do zoo bądź cyrku.

Daj komentarz