Czym jest ziołolecznictwo? Czy warto z niego korzystać?

Czym jest ziołolecznictwo? Czy warto z niego korzystać?

Do Polski i innych państw ponownie powraca moda na wykorzystywanie natury w różnych dziedzinach życia. Do łask wracają nie tylko naturalne kosmetyki, ale także stosowanie ziół podczas leczenia różnych schorzeń. Jednak czy jest to bezpieczne?

Ziołolecznictwo zamiast medycyny?

Leczenie ziołami popularne było już tysiące lat temu. Wszystko najprawdopodobniej rozpoczęło się w starożytności, kiedy to wykorzystywano zioła do nie tylko do leczenia, ale także do ogólnej poprawy formy organizmu. Dzięki obserwacji zwierząt człowiek z biegiem czasu nabył umiejętność rozpoznawania rośliny pod względem leczniczym. Zwierzę mające instynkt i cierpiące na konkretne dolegliwości zjadało wybraną roślinę, która miała złagodzić objawy choroby. Również dzięki zwierzęcemu instynktowi człowiek nauczył się rozpoznawać rośliny trujące.

Wraz z upływem lat ziołolecznictwo stawało się coraz bardziej popularne i wyodrębniono kolejne gatunki roślin, które wykazywały właściwości lecznicze.

Do dzisiaj w wielu domach można znaleźć herbaty z różnych roślin stosowane przy niektórych przypadłościach.
Choć nie ma w tym nic złego, to nie każde schorzenie można wyleczyć ziołami. Niestety w obecnych czasach wielu ludzi rezygnuje z wizyty u specjalisty na rzecz ziołolecznictwa. Co czasami może doprowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet śmierci. Podczas leczenia najważniejsze jest odkrycie przyczyny złego samopoczucia i zdiagnozowanie choroby. W przypadku delikatnych dolegliwości można wesprzeć się ziołami, jednak nie zastąpią one farmakologicznego leczenia.

Gabinety naturalne, czyli leczenie ziołami

W Polsce co chwilę otwierane są gabinety naturalne, w których oferowane są terapie lecznicze. Najczęściej prowadzone są przez zielarzy, którzy obiecują dobre zdrowie. W tego typu miejscach leczenie przeprowadzane jest za pomocą ziół przygotowanych w różne formy.

Ziołolecznictwu ufa coraz więcej osób. Nierzadko są to ludzie, których zawiodła medycyna i nie ufają już lekarzom.
Korzystając z gabinetów medycyny alternatywnej, należy mieć na uwadze, że leczenie ziołami może jedynie zniwelować objawy i złagodzić ból.

Daj komentarz